БЕРЕМО НОВИЙ КУРС → НА НУЛЬ ВІДХОДІВ!

Жила-була коаліція громадських організацій #Екофрендлі_Я (ГО «Глобальний погляд», ГО «Імпульс Херсонщини», ГО «Екологічні новини», Благодійне товариство «Центр суспільних програм»)…

І стала вона думати-гадати, як зробити Херсон містом щасливих людей? Озирнулася вона довкола – подивилася на синій Дніпро, на рідні плавні, на вулиці-околиці – а там…

         

А тепер неказка(


Херсону, як і Херсонщині загалом, притаманна проблема накопичення величезної кількості відходів на полігонах і безлічі стихійних сміттєзвалищ. За результатами перевірок Державної екологічної інспекції України у 2020 році, Херсонщину визнано однією з двох найбільш засмічених областей через велику кількість стихійних сміттєзвалищ[1] (хвилиночку, це ви зараз про перлину Причорномор’я? ви не помилилися???)


І це не тому, що у місті відсутні підприємства-заготівельники вторинної сировини (є 3 великих заготівельники і близько 20 малих пунктів прийому окремих фракцій сировини), чи тому, що немає куди подіти зібрані відходи (у підприємств-заготівельників налагоджені бізнесові зв’язки з місцевими і вітчизняними підприємствами-переробниками, які, до того ж, мають недозавантажені потужності). Це відбувається через те, що більшість херсонців не сортують та не обізнані про культуру відповідального споживання. Низька культура жителів у поводженні з твердими побутовими відходами призводить до того, що 99,9% з них перетворюється на сміття і накопичується на полігонах (за показниками заготівлі вторинної сировини Херсонська область у 2020 році – на передостанньому місці[2]).


Якщо в найближчі роки не відбудеться переосмислення поведінки з відходами, то це матиме катастрофічні наслідки для майбутнього покоління херсонців і ми геть забудемо про статус Херсонщини як екологічно чистої та туристично привабливої області. Отже, у тісній співпраці з міською владою, місцевим бізнесом, неурядовими організаціями та екосвідомими громадянами варто чимшвидше удосконалювати систему поводження з відходами та сприяти їх мінімізації у громадах.


Кажете «Життя без сміття – щасливе життя!»? То варто працювати проактивно – на «прищеплення» херсонцям екологічної культури «Zero Waste» («нуль відходів») і випередження екологічних порушень. Хоча, «щеплення» від екологічної несвідомості і невідповідальності ми потребували вже з десяток років тому.


Побудова сучасної моделі управління відходами в містах, що ґрунтується на принципах Zero Waste і підтримується міжнародною програмою «Zero Waste Сities» (у якій беруть участь близько 400 міст та громад Європи), є одним із найпрогресивніших нині рішень для громад (крутим прикладом є місто Львів[3]). Долучившись до програми, Херсон прискорить впровадження актуальних норм законодавства ЄС та стратегії «нуль відходів», що призведе до істотного зменшення утворення відходів, збільшення їх роздільного збору та переробки.


От, коаліція громадських активістів #Екофрендлі_Я і вирішила популяризувати модель розвитку міста Херсона за принципами Zero Waste через проведення масового просвітницько-розважального заходу просто неба – фестивалю «Екофест #Kherson_Zero Waste».


Екофест #Kherson_ZeroWaste – надасть імпульсу розвитку нашого міста за принципами моделі Zero Waste, підвищить обізнаність громади щодо мінімізації утворення відходів і поведінки свідомого споживання, посилить екофрендлі спільноту міста та стане початком адвокаційної кампанії з приєднання нашого міста до програми «Zero Waste Cities».

Формат фестивалю і його наповнення відповідають 5R-принципам «Zero Waste»:


1R – Refuse – відмовся від зайвого (візьми в оренду; купуй у свою тару; бери шопери; заміни паперовий чек на електронний; даруй емоції, а не речі);


2R – Reduce – скорочуй потрібне (готуй список закупів; «бережи» їжу – їж-пий, та не викидай; не ведися на розпродажі та акції; побори свою лейбломанію і заощаджуй на мрію);


3R – Reuse – використовуй повторно (обирай багаторазове; полагодь зламане; опануй мистецтво апсайклінгу; не бійся вживаних речей; свопай);


4R – Recycle – переробляй (не викидай одразу, вивчай «трикутнички»; сортуй правильно – розділи, помий, висуши, стисни, здай; відокремлюй цінну вторсировину; батарейки, ртутні лампи і термометри – окремо; утилізуй тільки те, що не можна переробити);


5R – Rot – компостуй (ЕМ-контейнер тобі в поміч; компостна куча, компостна яма чи компостер; ставай вермером або помагай «годувати» вермиферму; гілки і скалки – на мульчу).


Символічною на фестивалі буде цифра 5 – 5 умовних зон фесту, 5R-локацій, 5 екопризів для учасників розіграшу з числа відвідувачів фесту, 5 екоподарунків за участь у конкурсі «Сімейний екопікнік», квест «5 кроків Zero Waste», 5 екомімів у зоні розваг тощо.


Коли ти вже екофрендлі або «на пів кроку» з нами, чи тільки замислюєшся над ЕКО – всяк ми будемо тобі раді) Приходь на фестиваль і гукай із собою друзів. Бо результату досягти легше так: #Екофрендлі_Я + #Екофрендлі_ТИ = #Екофрендлі_МИ)


[1] https://www.dei.gov.ua/posts/1793

[2] https://www.minregion.gov.ua/napryamki-diyalnosti/zhkh/terretory/stan-sfery-povodzhennya-z-pobutovymy-vidhodamy-v-ukrayini-za-2020-rik-2/

[3] https://zerowastelviv.org.ua


«Екофест #Kherson_Zero Waste проводиться коаліцією #Екофрендлі_Я ГО «Глобальний погляд» ГО «Імпульс Херсонщини» ГО «Екологічні новини» БТ «Центр суспільних програм» завдяки грантовій підтримці, наданій у межах програми «Академія громадського активізму», що виконується Фондом Східна Європа у партнерстві з Інтерньюз-Україна за підтримки проєкту USAID «Демократичне врядування у Східній Україні»


#АГА2021 #СхідМожливостей #USAID #ФондСхіднаЄвропа #InternewsUkraine #Kherson_ZeroWaste

Хмаринка ##