#KHERSON_ZEROWASTE = #ХЕРСОН_НУЛЬВІДХОДІВ

Час настав? Час настав! Саме так вигукували запальні ведучі на Екофест #Kherson_ZeroWaste при кожному розіграші подарунків за екобраслетами відвідувачів фестивалю.


І зараз час настав! Час розповісти про екофестиваль, про результати зусиль коаліції громадських інституцій #Екофрендлі_Я (ГО «Глобальний погляд», ГО «Імпульс Херсонщини», ГО «Екологічні новини», БТ «Центр суспільних програм»), про те, чи сприйняли херсонці курс «на нуль відходів».


Спочатку фестиваль був запланований на 14 жовтня, але Херсон першим опинився у «червоній зоні» і напередодні проведення його довелося відмінити( Плани ламалися, ми хвилювалися, думали, як переформатувати фестиваль( Втім, підтримка херсонців, що хотіли рухатися до «нуль відходів», свою справу зробили) Екофест #Kherson_ZeroWaste провели за «другим захОдом» 20 листопада 2021 року.


20 листопада… Теж хвилювання… Якою буде погода? Чи прийдуть херсонці? Та «небесна канцелярія» нам посприяла: дощик моросив тільки зранку, припинився до фестивалю і було досить тепло. Ще один знак – ми рухаємося у правильному напрямі) Вийшло підстрахуватися ще й критим майданчиком під сцену і приміщеннями для майстерень у барі-мангалі «Chili».


Та, головне, що нас підтримали херсонці) Вони прийшли! Поодинці, родинами і компаніями, розібрали майже усі екобраслети (424 гостя!!!), активно брали участь у конкурсах, виграли всі призи, зробили купу щирих фото, обмінялися контактами, думками, сердечними емоціями)

Як ми і обіцяли, на фестивалі було «усе по 5», – 5R-локацій, квест «5 кроків Zero Waste», 5 екопризів для учасників розіграшу за екобраслетами, 5 екоподарунків за участь у конкурсі «Сімейний екопікнік», 5 неговірких-веселих екомімів, 5 екомайстерень, 5 представників екобізнесу.


До нас завітали гості зі Львова, першого в Україні міста Zero Waste; друге місто – Люботин, а наші зусилля до того, щоб Херсон став третім містом з «нуль відходів». Ірина Миронова – виконавча директорка ГО «Zero Waste Lviv», координаторка проєкту «Перехід до zero waste: громада за громадою» в Україні ГС «Український Альянс Нуль Відходів» – привезла нам нові знання, досвід і підтримку львів’ян; Назар Вань – майстерню з екологічного миловаріння, натуральне мило і незабутні спогади)

Для херсонців були ще й такі екомайстерні: «Новорічна іграшка з екоматеріалів» від Тетяни Тарасової та Центру науково-технічної творчості учнівської молоді ХОР; «Екологічне сервірування. Що це? Як це?» від Вікторії Дуги і студентів кафедри готельно-ресторанного та туристичного бізнесу Херсонського аграрно-економічного університету; «Створення флораріуму» від Галини Зуєвої і Центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді ХОР. З огляду на епідеміологічну ситуацію, на усі майстерні здійснювалася попередня реєстрація.

Найважливіша майстерня екофестивалю – сортування відходів від Юлії Тищенко, фахівчині Центру екологічної інформації Херсонської ОУНБ ім. Олеся Гончара, тривала на локації Recycle (Переробляй) постійно. Майстерня проходила на свіжому повітрі без попередньої реєстрації, бо наша Юля знає 1000 і один спосіб мотивувати людей сортувати відходи) А біля Юлі зручно розташувалися її подруги – юні пластунки «Станиці Пласт Херсон». Херсонські конвалії розклали намет, умовну ватру, пригощали усіх охочих з власною багаторазовою тарою карпатським чаєм і розповідали, як дотримуватися принципів екологічного таборювання та мандрівництва.

На фестивалі зібралося чимало друзів #Екофрендлі_Я: Ольга Новохацька з грою «KEEP COOL» («НЕ ГАРЯЧКУЙ»); Надія Прохорова з виставкою сукулентів; Сергій Демченко і Вадим Білоус з неймовірними, виконаними з металобрухту, стімпанк-скульптурами; фотограф Антон Балан від ІГ «А що зробив ти?»; Світлана Гаврилів з українськими коралі та дует «DvaЯdа»; молода ГО «Феномен UA» з опитуванням «Безпечний кавун»…


Напевне, усі знають, що мріяти – корисно. Тому на Екофесті ми пропонували херсонцям мріяти разом з нами і записувати свої екологічні мрії до «Фоліянту «екомрій» херсонців». Колективне мріяння тільки підсилить результат) А «власникам» найкращих 20 «екомрій» ГО «Екологічні новини» подарували екскурсію до першого у Херсоні Сортувального центру.


Як не згадати місцевий екобізнес з їх реаліті-демонстрацією товарів та послуг на 5R-локаціях фестивалю – Оксана Вороніна і майстерня з виготовлення сувенірних екоторбинок, Надія Горголенко і крамниця екопосуду «Tupperware», Олена Шелухіна й екологічний магазин «Ecoquality.ua», Володимир Жданов і сімейний екобренд «Family Loofa», Оксана Прохорова і підприємство з виробництва органічних добрив «Добробуд».

На фестивалі ми переконували херсонську громаду у важливості правильного поводження зі сміттям. Перероблення і повторне використання сировини економить колосальні ресурси та сприяє зменшенню кількості небезпечних токсичних відходів на звалищах. Тому, відходи після фестивалю – спаковані і вивезені до першого у Херсоні Сортувального центру «Херсон сортує!», де досортовані, очищені, стиснуті та направлені за призначенням. За таку можливість ми вдячні ТОВ «ГРІН ЛАЙН СВ» і його директорові Сергію Дудці.


«Життя без сміття – щасливе життя!» – одне з гасел екофестивалю. Наша коаліція #Екофрендлі_Я подала до Херсонської міської ради петицію щодо приєднання Херсона до міжнародної програми «Zero Waste Cities» і розгорнула на фестивалі адвокаційну кампанію. Херсонці мали можливість більше дізнатися про петицію і порядок її підписання. На жаль, петицію ми теж подавали у «два захОди»( Бо у Херсоні з квітня до листопада 2021 року не було технічної можливості її подати і тільки зусиллями коаліції ми зрушили це питання з місця. Проте, сервіс E-dem зараз працює надто погано і багато-хто з охочих не зміг підписати петицію. Ось такий досвід і наука(


Згадали фестиваль, згадали позитивну атмосферу, що панувала там. Згадали сяючі обличчя і надію херсонців на чисте довкілля, здоров’я рідних, щасливих нащадків) Згадаймо ж і це гасло фестивалю: #Екофрендлі_Я + #Екофрендлі_ТИ = #Екофрендлі_МИ) Бо тільки ця «формула» спрацює!


«Екофест #Kherson_ZeroWaste проводиться коаліцією #Екофрендлі_Я ГО «Глобальний погляд» ГО «Імпульс Херсонщини» ГО «Екологічні новини» БТ «Центр суспільних програм» завдяки грантовій підтримці, наданій у межах програми «Академія громадського активізму», що виконується Фондом Східна Європа у партнерстві з Інтерньюз-Україна за підтримки проєкту USAID «Демократичне врядування у Східній Україні»


#АГА2021 #СхідМожливостей #USAID #ФондСхіднаЄвропа #InternewsUkraine #Kherson_ZeroWaste

Хмаринка ##