АДМІНІСТРУЄМО ТА ЗВІТУЄМО…

Однойменну назву мала остання майстерня у рамах проєкту «Студія навиків «Фабрика проектів» і саме на цій важливій «ноті» завершено цех «Акселерації» соціальних проєктів наших фабрикант(ок)ів.


Важкувато у неділю розбиратися з нецікавими та, проте надважливими у проєктному менеджменті, бізнесі, публічному управлінні, питаннями:

– у кого які зобов’язання, пов’язані з проєктом?

– що таке адміністрування і навіщо воно для проєктів?

– які функції адміністрування і документація протягом життєвого циклу соціального проєкту?

– чи потрібна звітність щодо грантової допомоги і з чого вона складається?

Але давайте усе послідовно.


Ми усі любимо слово «права». А от слова «зобов’язання», «повинен», «обов’язок» нас трохи «короблять» (доречі, у корені слова «зобов’язання» – слово «в'язати»). І, хочеться нам чи не хочеться, а після тривалих перемовин, уточнень концепту й бюджету проєкту, підписи під Договором на грант таки поставлені. А це означає, що Одержувач гранту поВИНЕН досягти мети проєкту, виконати заплановані заходи (дії) і отримати усі результати, зазначені в Договорі між ним і Благодійником, на які, власне, і виділяються кошти. Як відомо, «гроші люблять рахунок», тому заключною стадією виконання договірних зобов'язань Одержувача гранту є подача і затвердження остаточного (підсумкового) звіту щодо проєкту.


А для цього слід належним чином адмініструвати проєкт. Саме адмініструвати, тобто управляти проєктом згідно визначених вимог і правил (зовнішніх – Договір на грант і внутрішніх – Мета, Цінності і Внутрішні політики організації/ініціативної групи). Не останнє місце у цьому процесі займає також дотримання норм чинного законодавства.


Що ж охоплює адміністрування? А ось що: 1) ефективне управління наявними ресурсами (бюджет проєкту, норми чинного законодавства і не тільки); 2) проведення заходів, передбачених у проєкті (графік діяльності, діаграма Ганта, чек-листи готовності до проведення заходу…); 3) моніторинг проєктної діяльності та, за потреби, коригування планів реалізації проєкту (контрольний перелік результатів, моніторинговий чек-лист, статус-звіти щодо проведених заходів, проміжні статус-звіти по закінченню основних етапів проєкту…).


А звітність щодо грантової допомоги просто «залізно» ОБОВ’ЯЗКОВА!!! Причому для всіх її видів (навіть, якщо ви зібрали кошти на краудфандингу, – все одно доведеться відзвітуватись про виконану роботу перед платформою та підготувати фінансову і податкову звітність).


Зазвичай, коли говорять про звітність, мають на увазі проєктну звітність перед Благодійниками (ким би вони не були). Проєктна звітність (проміжна/фінальна) включає фінансові та наративні (тобто описові, розповідні) звіти. У перших – детально звітують про буквально кожну витрачену гривню чи у.о. і підтверджують її документально. А в наративних – фіксують ключову інформацію, а саме досягнення проєкту, кількість учасни(ць)ків, опис набутого досвіду та якісні перетворення в суспільстві, до яких проєкт доклався. Для підготовки проміжної/фінальної звітності за проєктом використовуються результати та матеріали моніторингу.


От і «пітніли» фабрикант(к)и з молодим тренером Павлом Шелухіним над усим цим, щоб у майбутньому не «налажати» і не здуріти, поки підготують і подадуть звітність щодо власних соціальних проєктів.

P.S. Цех «Продажу (аукціон проєктів)» настане з весною. А проєкти які – WOW- WOW!


*Проєкт реалізується за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні

Хмаринка ##