ЖИЛА-БУЛА ПУБЛІКА СУВОРІВСЬКА

Ми як у воду дивилися: супер-перевтілення на вулиці Суворова сталося! І все завдяки креативності наших партнерів – Херсонської обласної організації Національної спілки краєзнавців України) Щиро дякуємо вам за усі розробки і допомогу проєкту «Зупинка_Суворівська: переосмислення вуличного простору»)

На творчому диспуті-краєзнавчій реконструкції «Побут та звичаї суворівської публіки» учасники, команда і партнери проєкту «подорожували» у часі. Ні, ми не випробовували машину часу чергового винахідника-любителя, як у фільмі «Іван Васильович змінює професію», але щось подібне у нас таки відбувалося):


Ми наче перемістилися крізь час з Арт-клубу МассОн на вулицю Суворівську понад 100 років тому: переодяглися у костюми минулої епохи, запаслися реквізитом, що додав атмосфери, і прожили «кусінічок» життя людей, які створювали тодішній колорит вулиці. У театралізованій формі дізналися про гімназисток, двірників, листонош, поліцейських, чиновників і фотографів та їхні ролі у формуванні міського простору кінця ХIХ – початку ХХ століття.


Наприклад, двірник не тільки забезпечував чистоту й освітлення вулиць, він ще й переймався безпекою громадян, бувши негласним «агентом» поліції. Листоноша відповідав за доставку посилок та їх збереження (хоча, деякі листи тоді могли йти до адресата цілий рік у межах однієї губернії). У Херсоні листоношами брали тільки колишніх військових, бо ця робота була небезпечною. Гімназистки – дівчата з багатих чи шляхетних родин; завжди були одягнені у навчальну форму та носили акуратні зачіски (переважно, заплетену косу).

Чиновники (а як же без них) – особи цивільної або придворної служби – цивільні, класні і канцелярські (чотирнадцяти! рангів). На вулиці Суворовській їх можна було зустріти в будівлі губернського правління (від 1802 до 1921 року була Херсонська губернія (до 1802 року Миколаївська); охоплювала 6 повітів – Херсонський, Олександрійський, Ананьївський, Єлисаветградський, Одеський, Тираспольський).

Фотографи – власники фотосалонів (як-от відома родина Раппепортів; мала кілька фотоательє, одне з яких на Суворовській у будинку Білінкіса, навпроти синагоги) робили, більше, вартісне портретне фото, аніж фото міських просторів (хоча Гавриїл Людвігович Раппепорт був відомим вітчизняним фоторепортером початку XX століття і саме з його знімків, ми взнали про жах голодомору 1920-1922 років у Херсоні).

Головними дійовими особами диспуту були Сава Васильович Марченко, директор Херсонського міського громадського банку, член Херсонської міської управи і статський радник (Олексій Макієнко) та революціонер без імені, гроза мирних банкірів і заможних громадян того часу (Єгор Сидорович).

Роль гімназистки зіграла Катерина Павлюк, двірника – Віталій Кіріяков, городового – Анна Сичинська, молодої дами у гарному платті – Надія Борщ і торговця того часу – Надія Ткаченко.

Учасникам і нам сподобалося. Ось як написала Надія Борщ у вайбер-чаті проєкту (дослівно): «Спасибо большое за вечер и историю Херсона. За чувство побыть в таких замечательных костюмах. Ждём фото».


Наступного, після диспуту, дня від учасниць проєкту вже «посипалися» ідеї осучаснення вулиці Суворова з урахуванням її історичного бекграунду (але це поки таємниця). А ще ми «пограли» на просторах Фейсбуку: за фото і підказками треба було вгадати суму рублів, яка була на диспуті у якості реквізиту (а було 1355 рублів: 9 купюр по 100 рублів, 16 купюр по 25 рублів і 11 купюр по 5 рублів). І щоб ви думали? До кінця того ж дня вгадали!!! Одночасно дві прихильниці нашого проєкту. Тепер будемо домовлятися про зустрічі і вручати обіцяні подарунки переможницям і заохочувальні призи іншим активним учасникам гри)


Тут можна подивитися, як ми грали, почитати коментарі учасників: https://cutt.ly/mglj36c; https://cutt.ly/rglj9nM.


Р.S. Пошуки дизайнерських рішень щодо простору Суворівської тривають. Далі за планом – довгоочікувана резиденція з експертом-урбаністом з ЄС) На жаль, онлайн(


* Проєкт «Зупинка Суворівська: переосмислення вуличного простору» підтримує Європейський Союз за програмою Дім Європи (https://houseofeurope.org.ua/)


Хмаринка ##