ЗУПИНКА_СУВОРІВСЬКА В АКТИВНІЙ ФАЗІ!

Другий місяць триває проєкт «Зупинка_Суворівська: переосмислення вуличного простору», сформовано його завзяту команду і ми, за графіком, приступили до краєзнавчих студій.


Розкажемо вам трохи про сам проєкт. Не обтяжуватимемо, тільки найважливіше:


1) Це освітній проєкт міждисциплінарної взаємодії, що поєднує урбаністику, архітектуру, історію, краєзнавство, культуру, проєктний менеджмент і соціальні ініціативи. Тому в ньому беруть участь студенти, майбутні фахівці, що навчаються за професіями, дотичним до цих питань, та які прагнуть втілювати інноваційні проєкти розвитку міських територій у Херсоні (у нашій команді, переважно, архітектори і містобудівники, дизайнери середовища та фахівці з туристичного обслуговування);


2) Учасники проєкту набуватимуть знання, переосмислюватимуть історичне минуле і напрацьовуватимуть інноваційні рішення щодо сучасного розвитку простору першої пішохідної вулиці м. Херсона імені О. Суворова (щоб архітектура і територія вулиці не стали «мислити» себе окремо від людей, для яких, взагалі-то, і призначені);


3) Колаборація з ментором-фахівцем з Європейського Союзу (Павелом Яворським), місцевими експертами (архітекторами і краєзнавцями) допоможе учасникам розробити проєкти дизайну вулиці Суворова (або її частини) з урахуванням її історичного бекграунда, що будуть запропоновані до Громадського бюджету міста Херсона-2021 (колаборація (від фр. collaboration – «співробітництво») – процес спільної діяльності у будь-якій сфері двох і більше людей або організацій для досягнення загальних цілей, за якої відбувається обмін знаннями, навчання і досягнення згоди (консенсусу).


Отже, активну фазу проєкту розпочали 17-го вересня з пішохідної екскурсії «Суворівська: мандри в минуле». Зібралися вчасно. Позитивний настрій прихопили із собою. Погода сприяла. То ж помандрували лепсько.

Пройшли сучасну вулицю імені Олександра Суворова, почавши від пам’ятника генералісимусу і закінчивши біля римо-католицького костелу. Неспішно йдучи від одного історичного місця до наступного, від одного спогаду до іншого, поступово поринали у давні і не такі вже й давні часи та надихалися атмосферою Суворівської.


Вулиця Суворова заснована в кінці XVIII століття. У 30-х роках XIX століття східну частину вулиці названо Богородицькою, а північно-західну – Католицькою. У 1855 р. вулиця вже мала назву Суворовська. У 1927 р. її було перейменовано у вулицю 1-го Травня, а у травні 1941 вулиця отримала сучасну назву.

Можливо ви думаєте, що змінювалася тільки назва? Ні, змінювалося і призначення цієї вулиці – від проїжджої до пішохідної, від місця торгівлі до місця управління цілою губернією…    


«Мандруючи» в минуле Суворівської, побачили й почули купу усього цікавого. Отак, ходиш щодня вулицею, а знаєш про неї небагато.

Та тепер можна й друзям розказувати і показувати:  житловий будинок, що побудований на місці одноповерхового флігеля «будинку Суворова»; сам «будинок Суворова» кінця XVIII ст.; «будинок Марченка» кінця ХІХ ст., що згодом став будинком вчителя; «садибу Куликовських», відому як будинок з атлантами;         сучасний довгобуд на місці будинку і крамниці купця Егіза (колишня чоловіча гімназія); де саме знесено у 1970-х роках цілий квартал житлових будинків – аптеку Мюллера, будинок Тарле, помешкання Дж. Говарда, триповерховий будинок і крамницю Халаная і побудовано на цьому місці сходи перед драмтеатром, а тепер вже й «біль» херсонців – ТРЦ «Суворівський»; житлові будинки та крамниці херсонських купців; місце колишнього двоповерхового будинку та магазинів купця Меттера (згодом – піцерія «Челентано», а потім ще щось у цьому «стилі»); колишню будівлю фотоательє Можаровського; житловий будинок та магазини родини Тотешів (згодом – центральний універмаг); «будинок Хлібкевича» 1913 року з книжковим магазином Шаха; контору банкіра Лівшица; квартал трьох синагог – Старо-Миколаївської, Ново-Миколаївської, Бен-Гамедраш – нині Херсонський планетарій та будівля Корабельного райвиконкому; «будинок Сербінових» поч. ХХ ст. (згодом обласний кардіодиспансер); будинок Херсонського товариства взаємного кредиту 1899-1900 рр.; «будинок Лівшица» кін. ХІХ ст. (канцелярія Херсонського головного раввіна), згодом – ендокрінологічий диспансер; римо-католицький костьол парафії «Пресвятого Серця Ісуса».

Вже чекаємо на наступну зустріч. Для учасників проєкту вона буде динамічнішою. Принаймні, так нам пообіцяли наші партнери і ми їм віримо) А знання, одержані під час екскурсії, стануть у нагоді при складанні «Архітектурного пазлу Суворівської».


Р.S. Далі – квест, квест, квест! Пошуки пригод починаються!


* Проєкт «Зупинка Суворівська: переосмислення вуличного простору» підтримує Європейський Союз за програмою Дім Європи (https://houseofeurope.org.ua/)

Хмаринка ##